недеља, 14. април 2013.

Otkrivena “tačka s koje nema povratka”- prodor do ruba crne rupe


Koristeci kontinentalno razgranatu mrezu teleskopa,internacionalni skup astronoma uspeo je proviriti do ruba crne rupe u sredistu udaljene galaksije i po prvi put izmeriti tacku crne rupe ''s koje nema povratka''. To je najbliza udaljenost koja omogucuje pristup materiji pre nego sto bespovratno bude uvucena u crnu rupu.
Crna rupa je mesto u svemiru u kome je gravitacijska sila tako jaka da nista cak ni svetlost, ne moze izbaci njenomm uticaju. Granica crne rupe poznata je pod nazivom ''horizont dogadjaja''.
''Jednom kada objekti predju horizont dogadjaja zauvek su izgubljeni'' Kaze autor i voditelj projekta DOELEMAN ,pomocnik direktora na zvezdarnici MIT Haystack i naucni saradnik u centru za astrofiziku Harvard-Smithsonian (CfA). 
''To su vrata koja predstavljaju izlaz iz naseg svemira. Prodjete li kroz ta vrata,nema vise povratka''.

Tim je ispitao crnu rupu u sredistu divovske elipticne galaksije nazvane Messier 87 (M87),oko 50 miliona svetlosnih godina daleko od Zemlje.
Ta crna rupa je 6 milijardi puta masivnija od Sunca.
Okruzena je gasovitim akrecijskim diskom (mnoge crne rupe hrane se zvezdom saputnicom od koje privlace materiju koja formira okruglu ravnu strukturu slici palacinki-akrecijski disk. op. prev.) iz kojeg se stalno izdizu vrtlozi koje prozdire crna rupa. Mada je sama crna rupa nevidljiva, akrecijski disk je toliko vruc da proizvodi svetlost.

''Mada je ova crna rupa jako daleko,dovoljno je velika da je njena vidljivost ista kao vidljivost crne rupe u sredini Mlecnog puta''.
Kaze suator Jonathan Weintroub s CfA. ''To je cini idealnom metom za istrazivanje''.
 


Umetnicki prikaz crne rupe u cijoj orbiti kruzi tanki disk vrelog plina. Centar diska sjaji belom svetloscu dok je rub u tamnoj senci.Magnetno polje od nekih materijala formira plavkastu izmaglicu koja se siri s rubova diska. Isprekidana linija oznacava unutrasnju stabilnu orbitu koja je najbliza udaljenost orbite koju materija ima pre nego sto postane nestabilna i upadne u crnu rupu.  

Prema Ajnstajnovoj teoriji opste relativnosti, masu crne rupe i spin mozemo odrediti tako da izmerimo koliko blizu moze kruziti materija pre nego sto postane nestabilna i padne preko horizonta dogadjaja.Tim je uspeo izmeriti najdublju stabilnu orbitu i otkrio da je samo 5,5 puta veca od horizonta dogadjaja crne rupe. Ova izmerena velicina ukazuje i na to da akrecijski disk ima isti spin kao i crna rupa.

Posmatranja su napravljenja tako da su povezujuci radio-teleskope na Havajima u Arizoni i Kaliforniji stvorili virtualni teleskop nazvan Event Horizont Telescope ili ENT . ENT je sposoban  videti 2 hiljade puta detaljnije od svemirskog teleskopa Hubble. Tim planira prosiriti svoj teleskopski domet  dodajuci teleskope iz Cilea , Europe, Meksika , s Grenlanda i Juznog pola kako bi u buducnosti dobili jos bolje rezultate.
Izvor: Harvard.


Нема коментара:

Постави коментар